1 2 3 4 5 6 7 8 8
  Strona główna Kino czy streo? Rejestracja | Moje konto     
KATEGORIE
AKCESORIA
AMPLITUNERY
GRAMOFONY
KOLUMNY GŁOŚNIKOWE
MEBLE Hi-Fi
MULTIROOM
ODTWARZACZE BLU-RAY
ODTWARZACZE CD
ODTWARZACZE SIECIOWE
OKABLOWANIE
PROJEKCJA OBRAZU
PRZETWORNIKI DAC
SŁUCHAWKI
SOUNDBARY
TUNERY RADIOWE
WZMACNIACZE
ZEGARY WZORCOWE
ZESTAWY
PRODUCENCI
SZUKAJ
Wyraz(y):
POLECAMY
SPOTIFY
NOWOŚCI
POLECANA PŁYTA
Polecana płyta JOSS STONE - Introducing Joss Stone
Kino czy streo?


Wielu użytkowników sprzętu audio staje przed pytaniem co kupić - system kina domowego oparty na wielokanałowym dźwięku czy dobre stereo? Zapewne mają już określone oczekiwania co do sprzętu i oferowanego dźwięku.
Na wielu forach tematycznych roi się od pytań typu "Co kupić??, Kino czy stereo?, Mam ograniczony budżet, co wybrać?" i wiele podobnych... Można by było je mnożyć.

Coraz częściej zastanawiamy się po co kupować system stereo skoro za podobne pieniądze możemy kupić kino domowe 5.1 a niekiedy nawet 7.1. Czy sprzęt stereo odchodzi już w niepamięć? Czy w ogóle warto się jeszcze nim interesować?

Obserwując ówczesny rynek sprzętu audio możemy wywnioskować, iż optymalnym rozwiązaniem jest zakup systemu kinowego jako bardziej uniwersalnego typu sprzętu. Bliżej analizując fenomen kina domowego możemy dojść do wniosku, iż owa popularność to nic innego jak moda czy najzwyczajniejszy trend wylansowany przez producentów sprzętu ze względów komercyjnych.  Ale czy to tylko trend? Otóż nie do końca.
 

Dokonując wyboru powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

1. Jakiej muzyki słuchamy?

2. Jakie posiadamy pomieszczenie odsłuchowe?

Kwota jaką możemy przeznaczyć na zakup wymarzonego sprzętu?

4. Jakiego dźwięku oczekujemy od owego systemu?


Kolejnym etapem naszych rozważań będzie porównanie argumentów przemawiających za i przeciw konkretnemu wyborowi


kino czy stereo?
 

Rozpocznijmy od kwestii odtwarzania muzyki. Ówczesny rynek muzyczny zdecydowanie zdominowany jest przez świetnie zrealizowane nagrania dwukanałowe. Możemy z tego wywnioskować, iż wielokanałowy system kina domowego jeszcze długo nie sprawdzi się przy odsłuchach naszego ulubionego gatunku muzycznego. Do odtwarzania owych nagrań zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie system dwukanałowy.

Zamiast kupować wielokanałowy system kolumn oraz wzmacniacz wielokanałowy (amplituner kina), możemy przeznaczyć środki na zakup systemu stereo, który zapewni nam o wiele lepszą jakość przy słuchaniu naszych ulubionych płyt. Możemy pokusić się o stwierdzenie, iż dokonując zakupu odpowiednio dobranego systemu stereo, przy każdym kolejnym odsłuchu będziemy poznawali nasze płyty na nowo realizując przy tym nasze pasje i aspiracje muzyczne.
 

Przy odtwarzaniu filmów natomiast sprawa ma się nieco inaczej. Większa liczba kanałów daje większe korzyści efektów. Ówczesne ścieżki filmowe bowiem stosują zapis wielokanałowy. Nie oznacza to jednak, że mając dwukanałowy system audio nie będziemy mogli cieszyć się oglądaniem filmów. Stereo w żaden sposób nie obniża jakości jeżeli chodzi o barwę, dynamikę czy efekty przestrzenne. Stosując dwukanałowy system dźwiękowy w pierwszej kolejności utracimy efekt przód - tył, w niektórych przypadkach możemy również odczuć brak głośnika centralnego oraz subwoofera. Jednak niezależnie od tego czy będziemy odtwarzać filmy czy muzykę, wyższa klasa zarówno kolumn jak i elektroniki zawsze zapewni nam poprawę jakości dźwięku.

Wywnioskować możemy, iż kino domowe jest niezbędnym systemem dla wymagających kinomanów, którzy stawiają przede wszystkim na efekty, wybuch itp. Kinoman często nie stawia na wysoką jakość dźwięku.

Każdy audiofil zdaje sobie sprawę, że kino domowe nie jest dla nich. Natomiast wszyscy inni użytkownicy sprzętu audio, którzy nie są audiofilami, ale mimo wszystko przywiązują większą wagę do słuchania muzyki, powinni zdecydowanie wybrać system dwukanałowy. Taki wybór, najzwyczajniej w świecie zagwarantuje znacznie lepsze wykorzystanie  zainwestowanych środków.


Nasuwa się pytanie: a co z użytkownikami, którzy chcieliby mieć zarówno dobrą jakość muzyki jak i filmów? W tym przypadku muszą oni określić swoje priorytety. Niektórzy zapytają: czy jeżeli podwoją lup nawet potroją wartość systemu kinowego to również poprawią jakość odtwarzanej muzyki? I tutaj pojawi się rozczarowanie. Wielokanałowy system dźwięku nigdy nie zaoferuje nam brzmienia na poziomie dobrego stereo. Do indywidualnej oceny należy kwestia czy osiągnięte efekty warte są tak duże nakładu finansowego.

Oczywiście nie bez znaczenia jest nasze pomieszczenie odsłuchowe. W systemach stereo niezbędne jest miejsce na ustawienie tylko dwóch kolumn, w systemie wielokanałowym będzie ich 5 a nawet 7 plus nie zapominajmy jeszcze o subwooferze. Ponadto w kinie należy zgrać pozycję ekranu wraz z kolumnami. Wbrew powszechnej opinii, ustawienie kolumn w kinie ma duże znaczenie. Musimy również pamiętać, iż zbyt bliskie ustawienie kolumn przy ekranie, może powodować słabszą jakość dźwięku. Więcej kanałów, to również więcej problemów z konfiguracją i ustawieniami, z którymi musimy się uporać.  Lepiej więc nie ustawiajmy wielokanałowych systemów w pomieszczeniach do tego w pełni nie przygotowanych.

kino czy stereo?


Tani system kina domowego jest atrakcyjny tylko pozornie.
Mnogość elementów składowych i bogactwo zastosowanych funkcji zapewnia się bowiem kosztem jakości komponentów, które najzwyczajniej są tandetne. Dla większości lepszym rozwiązaniem wciąż będzie poczciwy system dwukanałowy, nawet jeśli oprócz muzyki będzie on również odtwarzał filmy z Blu-ray czy DVD.
 

Podsumowując, bilans jest prosty. Wybierając system stereo, stawiamy na jakość. Bez znaczenia jest tutaj forma odtwarzanego materiału (muzyka czy film), ponieważ stereo jest wykładnikiem jakości. Dobrze zbudowany system stereo stanowi idealną scenę muzyczną oraz zapewnia czyste i klarowne dialogi w filmach. Mimo braku dodatkowych efektowych głośników otrzymujemy mocną ścianę dźwięku a w odpowiedniej konfiguracji, również wybitną przestrzeń i muzykalność.

 
Powrót